Branża budowlana – uprawnienia

Coraz więcej osób decyduje się związać własną karierę zawodową z branżą budowlaną, która daje naprawdę sporo możliwości. Głównie można osiągać de facto bardzo dobre zarobki, a dodatkowo mamy spore sposobów rozwoju czy także uzyskania awansu. Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że tak dużą popularnością cieszą się uprawnienia budowlane, a zatem certyfikat, który otrzymujemy po pozytywnym zdaniu egzaminu, który organizowany jest przez polską izbę Inżynierów Budownictwa.

Certyfikat wydawany jest w postaci decyzji administracyjnej stosownej komisji kwalifikacyjnej, przed którą kandydaci zdają część ustną egzaminu. Warto zatem poznać odrobinę więcej informacji na temat egzaminu, który daje możliwość nam zyskanie dodatkowych kwalifikacji w biznesie budowlanej.
Egzamin – co należy na jego temat wiedzieć?
Na początku trzeba wyjaśnić, że za takiego egzaminu mogą podejść jedynie osoby, które spełniają kryteria, które możemy odnaleźć w przepisach prawa budowlanego. Wymogi dotyczą tytułu naukowego kierunkowego, które jest związane z branżą budowlaną, jak też odpowiedniego okresu odbycia praktyki w branży budowlanej, co może dotyczyć zarówno stażu w biurze projektowym, jak również na placu tworzenia. Jeżeli kandydat spełnia omówione powyżej warunki, to wtedy może zapisać się na sesję egzaminacyjną. Powinno się tutaj wspomnieć o tym, że egzamin na uprawnienia budowlane jest dość nieprosty, dlatego trzeba się do niego przygotować. Ogromną pomocą a także ułatwieniem będzie skorzystanie z oferty firmy szkoleniowej, która udostępnia aktualną bazę pytań, które pojawiają się na kolejnych sesjach egzaminacyjnych. Dzięki zapoznaniu się z takimi pytaniami, będziemy świetnie przygotowani zarówno na część pisemna egzaminu, jak także ustną czyli zdawaną przed komisją kwalifikacyjną. Nie zapominajmy również o tym, że uprawnienia budowlane dzielą się na dwa typy, są to uprawnienia do projektowania bądź do prowadzenia robót budowlanych. W dodatku, odznacza się też szereg specjalności, a mianowicie specjalność konstrukcyjno-budowlana, architektoniczną, inżynieryjną, instalacyjną. Co za tym idzie, musimy wybrać jedną ze specjalności, tak by zyskać dodatkowe uprawnienia w zakresie prowadzenia samodzielnych prac technicznych.

Sprawdź tutaj: uprawnienia budowlane.