Energooszczędne domy pasywne

Przyszłościowe budownictwo w ogromnym stopniu opiera się na rozwiązaniach ekologicznych, które stanowią bazę energooszczędności. W zgodzie z takimi założeniami powstają domy pasywne pomorskie. Są to budynki, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami izolacyjności, jak także wysokim komfortem użytkowania.

Budownictwo pasywne to funkcjonalne a także energooszczędne rozwiązania, które pozwalają zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne budynku z tradycyjnych instalacji grzewczych wykorzystywanych w standardowych budynkach.
Budynek pasywny – czym się charakteryzuje?
Domy pasywne cechują się maksymalnym wykorzystaniem naturalnych źródeł energii, takich jak promieniowanie słoneczne, co ogranicza znaczenie instalacji grzewczych. Właśnie w tym celu budynki pasywne są nakierowane w kierunku południowym, aby w jak największym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne, które służy do oświetlenia pomieszczeń, jak także do ich ogrzania. A przy tym, w pomieszczeniach zwróconych w kierunku południowym używa się bardzo duże przestronne okna, co intensyfikuje wykorzystanie energii promieniowania słonecznego. Warto także dodać, że domy pasywne gdynia to budynki wyróżniające się wysoką szczelnością przegród budowlanych. Stosowane technologie ograniczają w znacznym stopniu występowanie mostków termicznych, które powodują utraty ciepła z budynków. Stosuje się grube warstwy izolacyjne, których cechą niepowtarzalną jest niski współczynnik przenikania ciepła. Stosuje się przy tym specjalne ramy oraz uszczelnienia przegród budowlanych, co także wpływa korzystnie na bilans energetyczny budynku. Ważnym elementem domów pasywnych jest montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to instalacja, która w dużym stopniu ogranicza utraty ciepła z budynku. Mechanizm działania tego typu instalacji polega na ogrzaniu powietrza pochodzącego z zewnątrz przed przekazaniem go do wnętrz w budynku. W związku z tym świeże powietrze nie powoduje wychłodzenia wnętrz. Warto wspomnieć, że firma budowlana trójmiasto projektuje domy pasywne spełniające standardy ekologiczne, dzięki czemu budynki są funkcjonalne a także energooszczędne. Zaleca się, by stosować w budownictwie pasywnym ekologiczne instalacje grzewcze.

Zobacz również: firma budowlana trójmiasto.