Panele podłogowe – klasyka z nutą nowoczesności

Panele podłogowe i panele winylowe to 2 popularne warianty na rynku wykończeniowym. Dlaczego warto postawić na panele podłogowe albo panele winylowe? Które z nich wybrać? Przedstawiamy porównanie tych dwóch rozwiązań oraz ich zalety i wady.

Panele podłogowe to doskonała alternatywa dla drewnianych desek albo parkietów.

Są one zrobione z HDF, czyli płyty z wysokiej gęstości włókien drzewnych, oraz z warstwą wierzchnią z laminatu. Panele podłogowe są odporne na zarysowania, wodę oraz działanie czynników chemicznych, co czyni je idealnymi dla rodzin z dziećmi i zwierzętami. Prócz tego, ich montaż jest stosunkowo łatwy i można go przeprowadzić własnymi siłami, bez potrzeby wynajęcia specjalisty.

Panele winylowe, z kolei, to elastyczne płytki, zrealizowane z polichlorku winylu (PVC), które są bardzo trwałe i odporne na wodę. Dzięki swojej elastyczności, panele winylowe są również bardziej ciche niż panele podłogowe, co może być w szczególności ważne w domach z dziećmi. Są one też łatwe w utrzymaniu czystości, a wiele modeli posiada system blokujący, co ułatwia ich montaż.

W kwestii wyboru między panelami podłogowymi a panelami winylowymi, należy głównie brać pod uwagę warunki, w których będą one użytkowane. Jeśli zależy nam na maksymalnej odporności na wilgoć oraz prostocie utrzymania w czystości, to musimy postawić na panele winylowe. Jednak, jeśli pragniemy zyskać elegancki wygląd podłogi, której struktura i faktura będą przypominać naturalne drewno, to lepszym wyborem będą panele podłogowe.

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze paneli jest cena. Panele podłogowe są zazwyczaj tańsze niż panele winylowe, jednakże w sytuacji bardziej wykwintnych technologicznie modeli, różnica ta może być niewielka lub nawet odwrotna.

Podsumowując, zarówno panele podłogowe, jak i panele winylowe są dobrymi opcjami na wykończenie podłogi. Decyzja, którą z nich wybrać, uzależniony jest od preferencji estetycznych, warunków użytkowania oraz budżetu. Bez względu na to, który rodzaj paneli wybierzemy, możemy być pewni, że będą one trwałe, odporne na uszkodzenia a także proste w utrzymaniu czystości.

Więcej informacji na stronie: podłogi panele kępno.