Jak działa pętla indukcyjna

Koncepcja indukcji powstała w epoce greckiej. W przyszłości koncepcja ta stała się popularna w XVII wieku i wykazała bezpośredni związek między prądem elektrycznym a magnetyzmem. Doprowadziło to do powstania pierwszej cewki indukcyjnej – zespołu drutu owiniętego wokół drewnianego rdzenia.

Kilka ulepszeń sprawiło, że cewki indukcyjne stały się bardziej wydajne i wytwarzały silniejsze i bardziej kierunkowe sygnały. Aktualnie cewki indukcyjne są używane w wielu dziedzinach technologicznych, takich jak elektromagnetyzm, elektronika i przenoszenie mocy.
Jak funkcjonuje pętla indukcyjna?
Wykorzystuje ona zmienne prądy elektryczne do budowy fal elektromagnetycznych, które przemieszczają się przez materiały przewodzące. Fale te przenoszą informacje z jednego źródła do drugiego. A przy tym różnorakie cechy, tj. siła lub częstotliwość, można zmienić, zmieniając prąd w pętli indukcyjnej. Ze względu na własną uniwersalność pętle indukcyjne znajdują zastosowanie w różnorakich układach technologicznych, takich jak silniki, wzmacniacze i obwody transimpedancyjne. Są one także szeroko stosowane w przemyśle medycznym, wojskowym i obronnym.
Rodzaje oraz sposób zastosowania pętli indukcyjnej.
Przez lata wynaleziono i wdrożono różnorodne rodzaje pętli indukcyjnych. Najpopularniejszy rodzaj składa się z okrągłej cewki z uzwojeniami na metalowej ramie. Istnieją też prostokątne pętle z wieloma płaszczyznami nawijania na metalowej ramie. Niektóre cewki mają zewnętrzne połączenia, które pozwalają na proste dodawanie albo usuwanie metalowych elementów zwanych rdzeniami, albo za cieniami. Cewki mogą posiadać też połączenia wewnętrzne, w których w rdzeniu umieszczone są elementy metalowe, tj. aluminium lub miedź. Te wewnętrzne połączenia mogą poprawić ogólną wydajność pętli bez dodawania dodatkowego ciężaru albo rozmiaru.
Pętle indukcyjne są łatwe w użyciu; to czyni je idealnymi do celów dydaktycznych i szkoleniowych. Na przykład inżynierowie mogą wykorzystać pętle indukcyjne do zademonstrowania różnorakich kształtów fal elektromagnetycznych i ich wpływu na przekształcenie prądu. Dodatkowo personel wojskowy stosuje pętle do określania natężenia pola magnetycznego w różnych lokalizacjach. Te użycia sprawiają, że są proste do zrozumienia i wykorzystania w rzeczywistych sytuacjach.
Technologia znana od pokoleń.
Chociaż pętle indukcyjne wykorzystuje się od setek lat, dopiero jakiś czas temu zostały one uznane za użyteczną koncepcję samą w sobie. Takie pętle są używane w wielu dziedzinach technologicznych, w których potrzebne są zmiany – w szczególności w zastosowaniach wojskowych i medycynie. Ostatecznie koncepcja indukcyjna ma użycie we wszystkich obszarach technologii, co czyni ją jednym z największych dzieł ludzkości!

Więcej informacji: system redukcji hałasu.