Wózek inwalidzki – co warto wiedzieć?

Osoby, które doznały istotnych urazów kręgosłupa, a więc zmagają się ze znacznym stopniem ograniczenia sprawności kończyn dolnych, jak także osoby schorowane, cierpiące na przewlekłe choroby bardzo często muszą korzystać z specjalistycznego sprzętu medycznego przeznaczonego do przemieszczania się, a więc z wózków inwalidzkich. Wózki inwalidzkie dostępne są w różnych wariantach, które różnią się w głównej mierze wielkością, przeznaczeniem, jak także wykończeniem konstrukcji. Warto wybierać produkty bardzo wysokiej jakości, a więc wózki o stalowej lub aluminiowej konstrukcji, które są wytrzymałe, jak też odporne na zniszczenie czy korozję.

Takie wózki znajdziemy w sklepach medycznych, które oferują akcesoria, artykuły oraz sprzęt medyczny, rehabilitacyjny a także treningowy. Ponadto, oferują też sprzedaż internetową, co jest rozwiązaniem bezpiecznym, prostym a także wygodnym.
Wózek inwalidzki – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wózki inwalidzkie dostępne są w w różnych wariantach, w związku z tym ze stuprocentową pewnością uda nam się wybrać taki rodzaj, który będzie dostosowany do naszych potrzeb, naszych sposobów, jak również spełni nasze oczekiwania. Zasadniczo wózki inwalidzkie dzielą się na te o napędzie ręcznym a także wózki o napędzie elektrycznym. Wózek inwalidzki elektryczny dostępny jest w różnych wariantach, jest to między innymi wózek terenowy, który odróżnia się dużym promieniem skrętu, dlatego powinien być stosowany tylko na zewnątrz. Przemieszczanie się w pomieszczeniach za jego pomocą może być znacznie mocno utrudnione, zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu. Do przemieszczania się we wnętrzach przeznaczone są tak zwane wózki pokojowe, które odznaczają się znacznie mniejszymi wymiarami niż wózki terenowe. Natomiast podjechanie pod krawężnik lub w innym terenie jest na nich mocno utrudnione, dlatego zaleca się stosowanie ich tylko w budynkach. Schodolaz to z kolei wózek wielofunkcyjny, które pozwala pionizacji. Pionizacja zapewnia prawidłową postawę ciała, co nieodzownie związane jest z pracą narządów wewnętrznych. W takim wózku zostaje zniwelowane napięcie mięśniowe, co przekłada się nie tylko i wyłącznie na komfort fizyczny pacjenta, ale też na jego samopoczucie i ogólną kondycję.

Polecam: Wózek inwalidzki elektryczny.