Wakacje w Grecji

Magiczne Cyklady – piękne i chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, ze stuprocentową pewnością zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią a także pięknymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji oraz osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom oraz idealnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się świetnie. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to głównie niezwykły, rolniczy krajobraz. Ważną rolę odgrywają tu uprawy oliwek oraz cytryn, można się tu też spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem uposażeń dla mieszkańców wyspy, którzy chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest natomiast zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu spostrzec pozostałości weneckich fortyfikacji oraz interesującą zabudowę w pobliżu portu. Warto również zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z pobudzającej ciekawość kolekcji dawnej ceramiki oraz zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i piękne plaże, uznawane za zdecydowanie najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i interesujące groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest niewielki port rybacki – Agi Anna, w którym można wyszukać noclegi w niskiej cenie. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – perfekcyjne dla grup młodszych turystów. Ale to jeszcze nie wszystkie interesujące miejsca na tej wyspie.

W trakcie wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie powinno się zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi także Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną pobudzająca ciekawość wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, kojarzony z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, niewątpliwie zainteresują się tak istotną i piękną wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się świetnie. Nic w tym zaskakującego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu interesujących miast a także modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się przede wszystkim komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port pozornie nie odróżnia się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy jednak spędzić nieco czasu w tym mieście, ażeby całkowicie zmodyfikować zdanie na jego temat. Mimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można idealnie wypocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają również pozostałości po weneckim forcie. Niestety, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się wyłącznie ruiny.
Karistos można potraktować również jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Sposobów jest tu wiele. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się zdobyć dzięki licznym autobusom a także taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się podróż na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Interesującą i godną odwiedzenia miejscowością jest również Mili, w pobliżu której można ujrzeć zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy na 100 procent może dostarczyć wielu silnych wrażeń. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, więc w sezonie noclegi trzeba tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje a także tawerny odnaleźć tu można niemalże na każdym kroku.